Ara
  • Marmara İşletme Kulübü

Kariyer Hedefi

KARİYER NEDİR?

Kariyer; kişinin kendi hayatı içerisinde, profesyonel olarak hayatını kazandığı alanda kendisini bir noktadan diğer bir noktaya taşımasıdır. Kariyer sadece kişinin unvanı yükseldiğinde değil, kişinin işini yaparken hayatı karşılama şeklini geliştirdiğinde, yükselen bir çizgidir. Kariyer denildiğinde ilk akla gelen kişinin işi olsa da kişinin yaptığı işle sevdiği iş arasında bir bağın olması da kariyer kavramını oluşturan önemli bir unsurdur.


Zorunlu başarı yerine, kişinin belirlediği hedeflerin bir kısmını başararak oluşturduğu meslek hayatı gerçek kariyerdir.


KARİYER HEDEFİ NEDİR?

Kariyer hedefi; kişinin kendi potansiyelini bilerek kendine ve iş hayatında ki beklentilerine göre sorduğu sorular ve buna verdiği cevaplardır. Bu noktada devreye kişinin kendisine olan güveni girmektedir. Kendisini sorularıyla ve cevaplarıyla kendisine ve karşısında ki kişilere doğru ifade etmesi

oldukça önemlidir. Kariyer hedefinde asıl önemli nokta hedefe odaklanmak ve bunu için çabalamaktır.


Peki yolun başındayken yani öğrenciyken ileriye dönük kariyer hedeflerinde neler yapılmalı?

· Yabancı dil öğrenilmeli

· Öğrenci kulüplerine katılmalı ve sosyalleşmeli

· Farklı sektörlerde çalışılmalı ve staj yapmalı

· Sosyal medya iyi kullanılmalı

· Kendinize çalışma kültürü ve ahlakı edinin


Bunları yolun başında yapmak sizin için her zaman geleceğinize yaptığınız bir yatırımdır. Kendinizi yolun başında keşfetmeniz, sürekli öğrenmeye açık olmanız ve çevrenizi genişletmeniz kariyer hedefinde istediğiniz yere gelmekte size yardımcı olacaktır.


Kariyer hedefi için en önemli unsurlardan bir tanesi de günlük hayatınızdan sevdiğiniz şeylerle mesleğinizin ortak yönlerinin olması. Bu hedefe daha çok odaklanmanızı ve daha çabuk sonuç almanızda önemli bir etken olacaktır.


Kariyer basamaklarını çıkarken gerekli olan şeyler nelerdir?


-Özgüven

Özgüven, kariyer hedefinize ulaşmada belki de en güçlü silahınız. Kişinin kendine güvenmesi demek karşısında ki insanın ona güvenmesi demektir ve kariyer basamaklarını bir bir çıkarken sizin en çok ihtiyaç duyacağınız şey özgüvendir. Eğer özgüvenli misiniz? Sorusunun cevabını bilmiyorsanız kendinize özgüven testi yapıp bunu tespit edebilirsiniz ve bu testin sonucu yüksek ya da düşük çıksa bile kendinizi daima iyi yönde geliştirebilirsiniz.Bu testte sorulan bazı sorular şunlardır;

  • İş ya da üniversite için yaptığınız üç başvurunuz reddedilirse kendi yeteneğinizden şüphe eder misiniz?

  • Büyük kalabalıklar kafanızı karıştırıyor ya da sizi korkutuyor mu?

  • Tanımadığınız bir ülkeye bilet kazansanız ya da size böyle bir bilet verilse, yalnız gitmekten korkar mısınız?

  • Çoğu zaman insanların sizin hakkınızda dedikodu yaptığını düşünür müsünüz?

  • Güvenlik kuvvetlerinden biri size yaklaştığında kalbiniz daha hızlı atmaya başlar mı?

Özgüven eksikliğinin kariyere olan etkisi nedir?

Özgüven yetersizliği, değersizlik ve eksiklik duygusu ile beslenen negatif bir durumdur. Kişini kendi hayatını etkileyebildiği gibi iş hayatını da oldukça etkilemektedir. Özgüven eksikliğinin iş hayatına yansıyan bazı olumsuz etkileri şunlardır:

· Motivasyon kaybı

· Risk alamama

· Tükenmişlik hissi

· Başarısız sosyal ilişkiler


Özgüven eksikliği geçici bir şeydir ve bunu böyle düşünerek bunun üstüne gidilmelidir. Özgüven eksikliğinden kurtulmak için:

· Olumsuz iç konuşmanızı keşfedin ve daha olumlu düşüncelerle değiştirin

· Görünüşünüze giyiminize dikkat edin

· Hobiler edinin

· Kendinize iyi bir arkadaş olun


Ve özgüven eksikliğini hallettikten sonra önünüzde başka hiçbir engel kalmamaktadır. Kariyer hedefinizi belirlemeden önce bunu halletmek ileriye dönük plan yapmakta sizi baya rahatlatacaktır.


Kariyer Hedefi Soruları Mülakatlarda Neden Sorulur?

Mülakata girdiğinizde bunun tek bir sebebi vardır hedefe odaklı olunup olunmadığını tespit etmek.


Yeni Mezun Kariyer Hedefi Örnekleri Nasıl Olmalıdır?

Yeni mezun olmuş bir öğrencinin aldıkları eğitimi bu alanda belirtip, bu konuda sahip oldukları yeteneklerin üzerinde durulmalıdır. İnsan Kaynakları Uzmanına kendiniz ne kadar iyi tanıtırsanız o işte kendinizi görme ihtimaliniz o kadar artar.

Özgeçmişlerde Kariyer Hedefi Nasıl Yazılır?

İş başvurusu yaparken eğer işverene kariyer ulaşmak istediğiniz kariyer hedefini belli etmek istiyorsanız bunu en iyi yolu ön yazı veya özgeçmişte bunu belirtmektir.

305 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör