Ara
  • Marmara İşletme Kulübü

VERİLERİN DÜNYASI:VERİ MADENCİLİĞİ

Günümüz teknolojik aletlerinin sürekli gelişmesi ve kullanılması bu cihazların veri depolamasına olanak sağlıyor. Bu depolanan veriler tabi ki de çöpe gitmiyor uzayda kaybolmuyor birilerinin hatta tüm insanlığın işine yarayacak bilgilere dönüşüyor. Data=Bilgi desek çok yanlış bir şey söylüyor olmayız. Bu dataları bilgiye dönüştüren olguya veri madenciliği adını veriyoruz.

Datalar nasıl bilgiye dönüşüyor?


Bunu çok kısa bir örnekle açıklıyor olacağım. Eskiden annelerimiz pirinç tanelerinin içinden taşları ayıklardı hatırlar mısınız? Bir sürü pirinç tanesinin içinden o küçük taşları alır, taşlardan temizlenen pirinç taneleri yemek yapmaya hazır hale gelirdi. İşte veri madenciliği sistemi de aynı bu şekilde işliyor. Buradaki pirinç tanelerini yararlı veriler olarak görelim, pirinçten ayıkladığımız taşlar ise işe yaramaz veriler, annelerimiz ise bunu ayrıştıran algoritma. Yani demem o ki önümüzde bir veri yığını var ve bu veri yığınından işimize yarar bilgiyi türlü ayrıştırma yöntemleri kullanarak alıyoruz hatta eğer istersek bu veri yığınının içindeki verileri birbirleriyle ilişkilendirip ortak bir payda da toplayabiliriz. Örnek çok kolay bir sistemi açıklıyor izlenimi yaratabilir ama pratikte o kadar kolay bir işlem değil. Görünüşte kolay pratikte zor olan bu işlemi gelin 5 başlık altında kısaca açıklayalım.1) Veri Seçimi: Bu alanda yapmamız gereken şey doğru veri yığınını hedef almak ve elimize geçen veriyi analiz etmektir. Analiz edilen veri mevcut problem ile ilişkilendirilip tek bir veri ambarında birleştirilmelidir.


2)Ön İşleme: Ön işleme aşaması doğru sonuca ulaşmak için oldukça önemlidir. Bu aşamada veri, sonraki aşamalarda kullanılması için elverişli hale getirilir. Başarılı bir ön işleme aşamasıyla kesin ve net sonuçlara ulaşmak mümkündür.


3)İndirgeme: Oluşan veri her ne kadar ön işleme tabi tutulsa da hala kullanılabilir hale gelmemiştir. Bu yüzden indirgenmesi ve sonraki süreçlere hazır hale gelmesi gerekmektedir.


4)Veri Madenciliği: En can alıcı nokta burasıdır. Veri bu aşamada kullanılabilir hale gelmiştir. Belirlenen amaca göre bu aşamada veri madenciliği yöntemlerinden biri veya birkaçı uygulanır.


5)Yorumlama ve Doğrulama: Alınan sonuçların doğru sonuca ulaşıp ulaşmadığı araştırılır. Bu aşamada genellikle farklı yöntemler uygulanmışsa onların karşılaştırılması yapılır. Elde edilen sonuçlar yapılmış olan diğer çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılıp doğrulanır.


VERİ MADENCİLİĞİNİN KULLANIM ALANLARI

Veri madenciliğinin kullanım alanları günümüz dünyasında gittikçe artmaktadır. Pazarlamadan bankacılığa, sağlık sektöründen sibernetiğe kadar liste uzar gider. Veri günümüz dünyasında o kadar önemli bir hale geldi ki çoğumuz bunun farkında bile değiliz. Ben şu an bu yazıyı yazarken bile kullandığım cihaza bir veri girişi yapıyorum ve bu veri depolanıyor. Hayatın içine bu kadar entegre olan veri madenciliği, seçimleri bile etkilemeye başladı. 2016 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Londra merkezli Cambridge Analytica adlı veri şirketi Facebook üzerinden 50 milyon kullanıcının profiline ait verileri usulsüzce kullanarak seçim kampanyaları ve stratejileri düzenledi. Seçimleri bile

etkileyen veri madenciliği bakalım gelecekte bize neler gösterecek, bekleyip göreceğiz.

270 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör